Virginia Tech logo
Teams


Meet the Teams!

We had seventeen teams register to compete from 5 different countries! Keep reading to meet our challengers.!

Rankings from Phase One

Rankings from Phase Two

 

In alphabetical order by university

These teams have submitted their permission to publish forms. If you do not see your school name or your team members' names it is because we do not have your permission to publish forms, so download the form and email a signed copy to cdietric@vt.edu or donathan@vt.edu.

Cooper Union

Team Name: The Serrano Peppers

Advisor: Sam Keene

Team Members: Max Howald, Peter Morfe, Alexander Serrano

 


Florida International University

Team Name: MPACT FIU

Advisor: Dr. Ismail Guvenc

Team Members: Bekir Ciftler, Yusuf Said Eroglu, Wahab Ali Gulzar, Dasun Athukoralage, Farshad Koohifar, Nadisanka Rupasinghe, Karthik Vasudeva, Arvind Merwaday

 


Florida International University

Team Name: IEEE Eta Kappa Nu - Kappa Delta Chapter

Advisor: Alexander Pons

 


Nankai University - China

Team Name: NKU communication Team

Advisor: Haiyuan Liu

Team Members: Zexiang Bin, Haixiao Yang, Bo Wang, Ya Wu, Minreng Wu, Ailing Yan

 


National University of En and Penn State

Team Name: UNI/PSU

 


NC State

Team Name: Dinamico

Advisors: Dr. Mihail L. Sichitiu, Dr. Muhammad Shahzad

Team Members: Sameera Magapu, Srikar Potta, Arya Venkatagiri, Sasaank Nety

 

 


NYU Tandon School of Engineering

Team Name: Spectral Rangers

Advisor: Fraida Fund

Team Members: Monika R. Chaudhari, Jizhou Zhang, Rohan Shrotriya, Ajinkya Kadam (more to come)

 


Old Dominion University

Team Name: Wireless Freqs

Advisors: Dimitrie Popescu

Team Members: Jacob Loiland, Jason Harris, Peter Oelslager, Bradley Patyk, Kevin Johnson

 


Politecnic University of Catalonia (UPC)

Team Name: EETAC

Advisor: Olga Leon

Team Members: Salvador Beltrán, Kushal Dumre

 


Purdue University

Team Name: Purdue Boilermakers

Advisor: James V. Krogmeier

 


Tennessee Tech University

Team Name: Tennessee Tech Telecom

Advisor: Dr. Adam Anderson

Team Members: Luke Prince, Corey Cooke, Brett Witherspoon

 


University of Colorado - Boulder

Team Name: SharcNet

Advisor: Peter Mathys

 


University of Crete, CS Dept.

Team Name: Skynet Team

Advisor: Dr. Stefanos Papadakis

Team Members: Goerge Vardakis, Manolis Surligas, Georgios Floros, Kostis Triantafyllakis

 


University of Texas at Dallas (UT Dallas)

Team Name: UT Dallas

Advisor: Dr. Murat Torlak

Team Members: Lakshminarayanan Alampoondi Venkatesan, Shilpi Sharma


Virginia Tech

Team Name: ARIAS

Advisors: Randall Nealy, Dr. Jerry Park

Team Members: Sudeep Bhattarai, Gaurang Naik, He Li, Jinshan Liu, Vireshwar Kumar, Pradeep Reddy Vaka

 


Virginia Tech

Team Name: The Bobs (Hume Center)

Advisors: Daniel DePoy, Joseph Ernst

Team Members: Bill Clark , Ersin Selvi, Seth Hitefield

 


Virginia Tech

Wireless @ Virginia Tech

Advisor: Dr. Michael Buehrer